חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
נמשכים להתאבדות?

 

מחקרים חדשים מגלים: יש קשר בין סערות בשדה המגנטי של כדור הארץ לבין נטייה של אנשים לשלוח יד בנפשם.

שחר שילוח, NRG

28/04/08

זוזו מהמקרר! מחקר חדש מצביע על קשר בין שדות מגנטיים להתאבדות. זה כמובן לא ייגרם לכם מהמגנטים של הפיצה (אלא אם כן הם מחזיקים דוחות חניה של עיריית תל אביב), אבל נמצא קשר בין שיאים בפעילות גיאו-מגנטית לבין התאבדויות.

אולד שומילוב, חוקר איכות סביבה רוסי, טוען שאנחנו, בני האדם, יכולים לחוש בשדה המגנטי של כדור הארץ, ממש כפי שחשים בו בעלי חיים. זה לא חדש. כמה מחסידי הרפואה המגנטית טוענים שאחת הסיבות לתחלואי העידן המודרני היא שיכולתנו לחוש בשדה המגנטי נחסמת למשל בשל התכסות סביבת המחייה בבטון ובאספלט. אבל שומילוב אינו מצביע על הצורך בחישת השדה המגנטי אלא דווקא על הצרות שהוא גורם.

בין השנים 1948 ל-1997 הוא צפה בפעילות הגיאו-מגנטית של כדור הארץ וגילה שהיא מתקבצת לשלושה שיאים עונתיים בכל שנה: ממארס עד מאי, ביולי ובאוקטובר. להפתעתו, שומילוב גילה גם שהשיאים הגיאו-מגנטיים תואמים לשיאים בשיעור ההתאבדויות בעיר הרוסית הצפונית קירובסק. המתאם אינו מצביע בהכרח על קשר סיבתי, אבל שומילוב מציין שמחקרים אחרים העלו את האפשרות לקשר בין בריאות האדם לגיאו-מגנטיות. ב-2006
פורסמה במגזין Surveys in Geophysics (סקרים בגיאופיזיקה) סקירת מחקרים שעסקה בבריאות הלב וכלי הדם והפרעות בשדה הגיאו-מגנטי. מסקנות הסקירה היו שקיים קשר כזה ושהוא מורגש במיוחד במקומות גבוהים. מחבר הסקר טוען ש-10 עד 15 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מבעיות בריאות שקשורות בגיאו-מגנטיות.
באותה שנה התפרסם גם
מחקר אוסטרלי שמצא מתאם בין שיאים במספרי התאבדויות לבין פעילות גיאו-מגנטית.

גם פסיכיאטרים הבחינו בקשר שכזה. סקירה של רישומי התאבדויות ומעקב אחר סערות גיאו-מגנטיות במשך 13 שנים שהתפרסמה בכתב העת  South African Psychiatry Revie תמכה בהשערה.

סערות גיאו-מגנטיות הן תקופות של פעילות גיאו-מגנטית ערה שנגרמת כתוצאה מהתפרצויות געשיות גדולות על פני השמש. הן נקשרו גם לדיכאון קליני. ב-1994 התפרסם מחקר בריטי שקבע שיש עלייה של 36.2 אחוזים במספר הפניות לבית חולים בעקבות דיכאון לאחר סערות גיאו-מגנטיות.

 

משבש את השעון הפנימי

 

עדיין לא ברור כיצד הסערות האלה גורמות לדיכאון ולהתאבדות. אחת ההשערות היא שפעילות גיאו-מגנטית משבשת את המחזור ההורמונלי היומי ואת ייצור המלטונין, הורמון שאחראי על השעון הביולוגי בגוף, ערות ושינה. בלוטת האצטרובל במוח, שמווסתת את ייצור המלטונין ואת השעון הביולוגי, רגישה לשדות מגנטיים. "השעון הפנימי" זקוק לאותות חיצוניים כדי לכוון את עצמו. שדות מגנטיים משמשים כחלק מאותם אותות סביבתיים.

הסערות הגיאו-מגנטיות משבשות את פעילותם של השעונים הפנימיים שבגוף האדם, כפי שמגנטים משבשים פעולה של שעון יד. לכן שיבושים עונתיים משמעותיים בפעילות גיאו-מגנטית יכולים אולי להגביר את הסיכון להתאבדות. בינתיים בבתי חולים פסיכיאטריים בוחנים את האפשרות להשתמש במגנטים כחלופה לנזעי חשמל בטיפול בדיכאון וגם לטיפול בחולי סכיזופרניה.

שומילוב עצמו סבור שפעילות גיאו-מגנטית לא משפיעה על כולם באותו האופן. הוא הציג נתונים שנאספו מ-6,000 נשים הרות שעברו סריקות שגרתיות של לב העוברים שלהן בין השנים 1995 ו-2003. אצל 15% מהעוברים תקופות של שיבושים בקצב הלב תאמו לתקופות של פעילות גיאו-מגנטית.

פסיכיאטרים שמבקרים את עבודתו של שומילוב מציינים שסטטיסטיקה של התאבדויות היא בעייתית. ראשית, הם טוענים, לא מדובר במספרים גדולים (לעומת עוברים, למשל) וכי המחקר היה צריך להקיף נתח אוכלוסיה גדול יותר; שנית מדינות נבדלות ביניהן בדיווחים על התאבדויות. מדינות קתוליות נוטות להימנע מהגדרת מקרי מוות שונים כהתאבדות בעוד שבמדינות סקנדינביה התפיסה היא שלמען הצדק החברתי יש להציג התאבדות כהתאבדות.