חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
אנטנות סלולריות נסתרות יחויבו לקבל אישורים

חברות הסלולר, שמתקשות לקבל היתרים להתקנת אנטנות, מצאו פתרון נוח: הן מסתירות אותן במתקני גישה שנועדו לתשתיות בזק - ופוטרות עצמן מדרישות החוק. הממשלה תומכת בחברות, אך הצעה של ח"כ חנין דורשת לשים לזה סוף.

 

לירן דנש - nrg - 29.10.08

כל מתקני הגישה האלחוטית המשמשים כחלופות לאנטנות סלולריות גלויות יחויבו בקבלת היתר. כך אישרה אתמול ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שהכינה לקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ דב חנין ומיכאל מלכיאור.

מתקני הגישה האלחוטית פטורים כיום מהצורך לקבל היתר במסגרת חוקי התכנון והבנייה והתקשורת. כתוצאה מכך המתקנים שנועדו במקור לתשתיות בזק משמשים כדרך קיצור עבור חברות הסלולר, הנתקלות בקשיים לקבלת היתרים להתקנת אנטנות.

"הצעת החוק מבטלת את הפטור שניתן למתקנים, במטרה לסתום את הפרצה שאיפשרה לחברות הסלולר להערים על הציבור ולעקוף את הליכי התכנון והבנייה", אמר יוזם החוק ח"כ חנין.

ועדת הפנים אישרה את הצעת החוק למרות התנגדותן של הממשלה ושל פורום חברות הסלולר. מנכ"ל הפורום, ליאור ורונה, הודה: "אנו משתמשים במתקני הגישה כשלא מקבלים היתרים לאנטנות", וטען כי "אם לא יהיו מתקני גישה - לא תהיה תקשורת סלולרית בישראל".

לדבריו, הליך קבלת ההיתר להקמת אנטנה נמשך כשנתיים, מאחר שהעיריות "מעבירות את החברות מסכת התעללויות".

"הדרך שאתם נוהגים בה אינה סבירה במדינה מתוקנת", השיב לו יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס. "אתם מחפשים קיצורים כשקשה בדרך המלך ומשתמשים במכשיר שנועד לעניין אחר. קיצורי הדרך הללו זורעים פאניקה בציבור".

פינס הציע לורונה להתמודד עם הקושי בקבלת היתרים בדרכים אחרות ולא בהסתרה.

 

נציגי משרדי התקשורת והאוצר תמכו בעמדת חברות הסלולר, בטענה כי ההצעה תפגע בתחרות בענף. נציגת המרכז לשלטון מקומי, עו"ד נועה בןסאריה, צידדה מנגד בהצעת החוק: "אי אפשר להתעלם מירידת ערך הנכסים, הנובעת מהצבת מתקני הגישה", אמרה. "המדינה לא תנוהל על ידי חברות הסלולר".

לטענתה, המצב כיום חושף את הרשויות המקומיות לתביעות בגין שימוש חורג במתקני התשתית.
לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, 1,205 מתקני גישה סלולריים מוצבים כיום בישראל. מתקנים אלו מהווים 17% מתוך סך כל האנטנות הסלולריות, שמספרן כ-7,000.

לדברי ראש אגף הקרינה במשרד, סטיליאן גילברג, "הציבור חשוף יותר למ?תקני הגישה בהשוואה לחשיפתו לאנטנות. אם סלולר הוא תשתית חיונית, למה להסתיר אותה? הבריחה אל מתקני גישה היא בריחה מאחריות".

פורום חברות הסלולר מסר בתגובה: "התשתית הסלולרית הינה תשתית לאומית המשרתת אינטרס ציבורי חיוני ורחב. ההחלטה להעביר את חוק ביטול מתקני הגישה לקריאה ראשונה, בניגוד לדעתם של כל משרדי הממשלה, מהווה פגיעה באינטרס הציבורי, ויותר מכך - בבטיחותו, בהתאם לקביעת משרד הבריאות 'יותר אנטנות - פחות קרינה'. אנו מצפים מהרגולטור לאפשר לחברות לספק לציבור תקשורת מתקדמת, בטוחה ואיכותית".