חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
אנטנות סלולריות: להחליט בין נבלה לטרפה

ישיבת ועדת איכות הסביבה העירונית אמש(א') הייתה טעונה. רצונו של סגן ראש העיר אלכס וינרב להגיע מהר לכלל הצבעה שתקדם את תכנית האנטנות בה הוא תומך, התמתן משמעותית, הן לאור דברי ראש העיר והן לאור חוסר תמיכה גדול בקרב חברים בועדה.

 

מנחם בנטוב 08/03/2009 - מקומון מודיעין

לראשונה מזה ארבע שנים אמר אתמול הממונה על הקרינה במשרד לאיכות הסביבה, פרופ' סטיליאן גלברט, כי הוא ומשרדו פנו לאחרונה אל משרד התקשורת בהמלצה שלא לחייב רשויות מקומיות להכניס לתחומן אנטנות סלולריות. "הצעתי שאת ההחלטה נשאיר לשיקול דעתה של כל רשות ורשות", אמר פרופ' גלברט

בנוסף, אמר פרופ' גלברט כי "אם יהיה לחץ (מצד הרשויות והעומדים בראשן מ.ב.) - אנחנו נתמוך בהן שלא להכניס לתחומן את האנטנות. והסברו: " אנחנו צריכים לדרוש שיהיה מינימום קרינה כדי לאפשר שיחת טלפון סלולרית. בעניין הזה, ראש העיר צריך להיות מוביל ולא מובל". בהחלט זמירות חדשות מכיוונו של מי שתמך באופן נחרץ עד כה בקידום הכנסתן של אנטנות רבות דלות עצמה לתוך המרחב האורבאני.

הדברים נאמרו אמש (א') במסגרת ישיבה טעונה מאוד ולעיתים אף סוערת, של הועדה לאיכות הסביבה בעירייה. יו"ר הועדה, סגן ראש העיר אלכס וינרב, זימן את הדיון כשמטרתו המוצהרת כפי שאף נמסרה בהודעה לעיתונות, היתה להגיע לכלל דעה אחידה, והצבעה, שתקדם את תכנית פיזור האנטנות הסלולריות ברחבי העיר מודיעין.

תכניתו של וינרב הוצגה על ידו כבר בעבר ואף עברה הליך של אישור במועצת העיר. אולם מסיבות פוליטיות (לדברי וינרב) ואחרות, הוקפא האישור והוקפא גם המשך ההליך של קידום התכנית. יצויין כי בוועדה היו שאמרו שאין מניעה עקרונית לביצוע תכנית פריסת אנטנות, אבל לא יתכן שבמשך שנים מוצעת לציבור ומתקיים דיון רק בחלופה אחת ויחידה- זו שאלכס וינרב רוצה בה.

ראש העיר חיים ביבס, שנכח אף הוא בראשית הדיון, אמר בגילוי לב,"אני מודה שהייתי בעבר בין אלו שהיו שותפים ל"תקיעת" התכנית". בעניין זה הוסיף ואמר ביבס:" אני לא יודע למי להקשיב או להאמין. איך אפשר לקבל החלטות כאשר אני מקבל שתי דעות מקצועיות הפוכות ב-180 מעלות זו לזו?!"

למרות רצונו העז של וינרב לקדם במהלך הדיון את ההצבעה והכיוון העתידי עליו יוחלט, צינן ראש העיר את הרוחות והודיע כי, "ממילא הועדה של היום לא אמורה להחליט או להצביע. ייקח עוד זמן ועוד הרבה דיונים, לשמוע, לשקול ולהצביע". ובהתאם, אכן בסוף הישיבה לא נערכה כל הצבעה.

פרופ' אברהם שטרנליב, פיזיקאי וחוקר גנטי, התומך נמרצות בדחיית הצעתו של וינרב, כפי שהוסכמה למעשה כבר ע"י החברות הסלולריות, הציג מספר נתונים חדשים ובהם: "משרד הבריאות כבר קיבל למעשה רשמית את הקשר שבין קרינה בלתי מייננת לסרטן במוח". "הקרינה הלא מייננת נתפסת כיום כמסוכנת לפחות כמו עישון סיגריות,(עפ"י מחקר שנערך בסקנדינביה)". "קרינה בלתי מייננת בעצמות נמוכות, לאורך זמן מביאה בודאות בסופו של דבר לפגמים גנטיים עם נזקים בלתי הפיכים".

למרות ההתפרצויות והצעקות במהלך הדיון בועדה, קיבלו כל המעוניינים בכך בסופו של דבר, את זכות הדיבור. בענין זה אמר מיגל הרף לאלכס וינרב:" כל ההתנהלות שלך במהלך השנים האחרונות בנושא היא בריונית. אתה מעדיף, מסיבות שאינן מובנות לי, להתעלם מעשרת אלפים חתימות של תושבי העיר שחתמו על עצומה בה אמרו במפורש שאינם רוצים בתכנית שלך".

לגופו של עניין, ובתום שמיעת המומחים, פרופ' גלברד ואנשיו מחד ופרופ' שטרנליב מאידך, הסתמן קונצנזוס לא חד משמעי שהתכנית במעמדה הקיים ועם הביטחונות שהא מעמידה, אינה מספקת! גם התומכים בה, אמרו כי אם קיימת דרך אחרת, נוספת, לצמצום עצמות הקרינה מהאנטנות בעיר, יש צורך לבחון אותן.

הרעיון המרכזי שעולה מהדברים הוא שאין פה באמת שום WIN-WIN אנטנות רחוקות עם שידור עצמתי רב יגרמו לעצמות קרינה גבוהות למשוחחים בסלולרי. מאידך, רמת הקרינה והחשיפה הסביבתית לה, למי שאינו מדבר בסלולרי תהיה נמוכה מאוד.

מאידך, ריבוי אנטנות קטנות ודלות עצמה, בתוך השטח הבנוי, (כפי שמציע אלכס וינרב ונתמך באנשי המשרד לאיכות הסביבה), יפחית משמעותית את עצמות הקרינה למשוחחים בטלפונים הסלולריים, אולם יגביר את החשיפה הסביבתית לקרינה קבועה, גם אם חלשה יחסית, לכל שאר התושבים בעיר.

למעשה מדובר בהחלטה ובצורך לבחור בין נבלה לטרפה. יותר מכך, שאלת השאלות הייתה ותישאר מהן המשמעויות הרפואיות של הקרינות הללו, במיוחד בכל הקשור לקרינה סביבתית קבועה לאורך זמן. (כאמור, כבר די ברור שקרינה מהמכשיר עצמו-מסוכנת למשוחח).

 

כאמור, למרות התפרצויות הכעס במהלך הדיון הארוך שנמשך כשלוש שעות, התובנה העיקרית הייתה לתמוך בדעתו של פרופ' שטרנליב שמשמעה העדפת אנטנות עצמתיות גדולות המרוחקות מהשטח המיושב, וכי מי שמשוחח בטלפון הסלולרי עושה זאת על אחריותו ובדעה צלולה. על כל השאר יש להגן ע"י המעטת עצמת הקרינה הסביבתית דווקא, בדרך זו.

ולסכום: הובעה תקווה שירשם פרוטוקול לישיבה. כמו כן עלתה אופציה לעשות שימוש חוזר ברעיון משאל העם בנושא זה. מדברי ראש העיר, חיים ביבס עולה כי דעתו אינה נוחה מבסיס ההסכם הקיים, כפי שנוסח עד כה וכפי שהחברות הסלולריות מעוניינות ומסכימות לחתום עליו. לדבריו, הצעות לשינוי החוזה, נדחו על ידי החברות הסלולריות. וינרב מאידך טוען כי ככל שיתעכב ההסכם, יכניסו החברות הסלולריות עוד ועוד אנטנות כרצונן. כי החוק מאפשר זאת להן. ובטיעון זה, אף הוא צודק.