חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
חשש: קרינה מסוכנת נפלטת ממוני מים אלחוטיים

סערה במודיעין עקב ההחלטה להתקין בעיר מוני מים אלחוטיים. תושב העיר ד"ר אברהם שטרנליב, ממובילי המאבק נגד התקנת המונים האלחוטיים, שוקל לפנות לבג"ץ בשל מה שהוא מכנה: "נזק בלתי הפיך מבחינה בריאותית" (פורסם ב- scoop - דפנה לוי  05/05/2007)

מאבק סביב התקנת מוני מים אלחוטיים במודיעין, חושף את הסכנות שייתכן וטמונות במונים אלו. אמנם, עיריית מודיעין טוענת שלאחר התייעצות עם מומחים בתחום, נמצא כי קרינת מוני המים האלחוטיים אינה עולה על קרינת שלט הטלוויזיה, אולם ד''ר אברהם שטרנליב, תושב מודיעין טוען כי המונים האלחוטיים פולטים קרינה מסוכנת שאין לזלזל בה, ומאיים לפנות לבג"ץ בנושא.

 

חברי הנהלת העיר מודיעין החליטו השבוע פה אחד להמליץ למועצה לאשר התקנה של מוני מים אלחוטיים בעיר. על החברה הזכיינית שתבצע את ההתקנה יחולו כמה הגבלות מינוריות. בין היתר, תדירות השידור, שייעשה בתקשורת קווית, תהיה נמוכה. נוסף לכך, החברה המתקינה התחייבה לאשר לעירייה להחליף את המונים אם בעתיד תימצא טכנולוגיה טובה יותר. בכך אימצה הנהלת העירייה את המלצות הוועדה לנושא קריאת מונים ממוחשבת, שמינה ראש העירייה, משה ספקטור, בינואר השנה.

 

מדוברות עיריית מודיעין נמסר: "הוועדה, בהתייעצות עם מומחים, השתכנעה שהקרינה אינה עולה על קרינת השלט הפותח את המכונית או שלט הטלוויזיה. למרות זאת הוחלט לבחון את שינוי תדירות השידור ממוני המים למערכת המרכזית בתקשורת סלולרית, מאחר וזו אותרה כאחד החששות המרכזיים בציבור, ולקבוע את תדירות השידור לאחת לכ-15 דקות, ולא אחת לכ-30 שניות, כפי שהומלץ בתחילה. תדירות שידור זו תאפשר מעקב הולם אחר מערכת המים, ויחד עם זאת, תקטין באופן משמעותי כל קרינה העלולה להיפלט עקב שידור זה לתקן הקטן אף מהתקן המחמיר ביותר. הוועדה דרשה שינוי נוסף, והוא כי תחנות איסוף הנתונים ישדרו את הנתונים לתחנת הקצה דרך תקשורת קווית, ולא דרך שידור סלולרי. לאור שינויים אלו ולאור העובדה כי כל חברי הוועדה המליצו להתקין את מערכת המים הממוחשבת בכפוף לשינויים, הצביעו כל חברי ההנהלה בעד התקנת המערכת בהגבלות המפורטות".

 

תושב מודיעין ד''ר אברהם שטרנליב, ממובילי המאבק נגד התקנת מוני המים האלחוטיים, שוקל לפנות לבג''ץ כדי לקבל צו מניעה נגד התקנת המונים החדשים. לדברי ד"ר שטרנליב, מוני המים האלחוטיים פולטים קרינה מסוכנת, ואין לזלזל בנזק שהיא עלולה לגרום.

 

ד"ר שטרנליב התייחס לתגובת העירייה ואמר: "האמירה כי הקרינה שבה מדובר אינה עולה על קרינת השלט הפותח את המכונית או על קרינת שלט הטלוויזיה, אין לה כל ביסוס עובדתי. העמידה בתקן הקרינה הסלולרי לא רלוונטית כלל לסיכון הסרטני. לכשיימצא תקן רלוונטי לסרטן הוא בוודאי יהיה נמוך בהרבה מן התקן הנוכחי".

 

יחד עם זה הוסיף ד"ר שטרנליב: "אני רואה כנקודה חיובית את ההחלטה לקבוע את קצב הפולסים לאחת לכ-15 דקות. לידיעתי, ברעננה מסתפקים בשלושה עד ארבעה פולסים ביום, ואין סיבה שאצלנו יהיה אחרת. גם הדרישה מהחברה להעביר את הנתונים דרך תקשורת קווית חיובית בעיניי. יחד עם זאת, אני מבקש שיסבירו לי כיצד בדיוק יממשו דרישה זו. אני מבקש שתינתן לכל תושב שירצה בכך אפשרות להישאר עם המונה הקיים. איני מבין למה צריך שלט אזהרה, אם אין כל סיכון. מה משמעותו? אולי כסת''ח? איך נמנע מן הילדים  מלהתקרב לטווח אפס מן האנטנות?".

 

לדברי ד"ר שטרנליב, התקנת המונים היא תהליך בלתי הפיך, גם מבחינה בריאותית וגם מבחינה טכנית, ואין צורך להיחפז. לטענתו, התועלת הכלכלית הצפויה מן המונים האלחוטיים אינה מצדיקה את הסיכון של בריאות התושבים. ד"ר שטרנליב ממליץ להתקין את המונים החדשים רק במקומות ציבוריים המועדים לתקלות ומרוחקים מבתי מגורים ומבתי ספר.

 

ד"ר שטרנליב: "בהתאם להתייחסות העירייה בהמשך, אשקול אם לפנות לבג''ץ לקבלת צו מניעה נגד התקנת המונים החדשים".

 

דפנה לוי היא כתבת המקומון "העיר ערי מודיעין"