חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
מחקר של מכון וייצמן: תאים חיים מגיבים לקרינה מטלפונים סלולריים

התאים שבניסוי הגיבו לקרינת הטלפונים במספר "תשובות", בהתאם לשינויים בתדרי הקרינה ובעוצמתה; המחקר הנוכחי שוב מעלה את השאלה: האם טלפונים סלולריים מסרטנים?
02.09.07 | 16:32  (TheMarker) גיא גרימלנד
Telco

הדיון סביב השאלה האם טלפונים סלולריים מסרטנים - כן או לא - נמשך במלוא עוזו. הפעם עולה השאלה לדיון ציבורי עקב מחקר חדש של מכון וייצמן שקובע כי תאים חיים מגיבים לקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים. לפי המחקר שערכו פרופ' רוני זגר מהמחלקה לבקרה ביולוגית וד"ר יוסף פרידמן, נמצא כי תאים חיים יכולים לקלוט מסרים מטלפונים סלולריים.

"השאלה הגדולה היא האם הממצא הנוכחי מעיד על כך שתאים בגוף האדם מושפעים מקרינה סלולרית, כך שבסופו של דבר יפתחו סרטן? "התשובה על השאלה הזאת עדיין לא ידועה", מבהיר זגר במאמרו"

מדובר בדרך שבה תאים חיים מגיבים על אותות הקרינה של הטלפונים הניידים: המדענים חשפו תאים חיים שגדלו במעבדה לקרינה בתחום התדרים והעוצמות של רשתות הטלפונים הסלולריים, בזמני חשיפה של עד 45 דקות.

מתברר שאותות התקשורת של קרינת הטלפונים עוברים אל תוך התא במסלול התקשורת המכונה ERK. התאים שבניסוי הגיבו לקרינת הטלפונים במספר "תשובות", בהתאם לשינויים בתדרי הקרינה ובעוצמתה.

כיצד הם הגיבו? זגר ושותפו למחקר סבורים שבין שני קווי התקשורת (הטלפונית והתוך-תאית) מתווכות מולקולות של רדיקאלים חופשיים (מולקולות לא יציבות). מולקולות אלו נוצרות בתאים בתנאים פיסיולוגיים שונים, והן יכולות להשתתף בתהליכים תאיים כמו שגשוג, או תהליכים המובילים להתפתחות מחלות שונות לרבות סרטן. לטענת זגר ופרידמן, קרינה של טלפונים סלולריים עשויה להיות אחד מהגורמים להיווצרות רדיקלים חופשים שמפעלים בתורם את מסלול התקשורת התוך תאית ERK.

השאלה הגדולה היא האם הממצא הנוכחי מעיד על כך שתאים בגוף האדם מושפעים, כך שבסופו של דבר יפתחו סרטן? לשם כך, מציינים זגר ופרידמן במאמר שפרסמו, יש צורך בבדיקה נוספת. "התשובה על השאלה הזאת עדיין לא ידועה", מבהיר זגר במאמרו. המחקר הנוכחי בוצע בתרביות תאים במעבדה. בזמן הקרוב מתכננים החוקרים לבחון את השאלה בבעלי חיים. הם מקווים שמחקר עתידי זה ישפוך אור על הדרך והמדינה שבה קרינה מטלפונים סלולריים משפיעה על תאי גוף האדם.

מחקר של המכון הבריטי לחקר הסרטן שפורסם בשנת 2005 מצא כי עשר שנים של שימוש בטלפון נייד לא גורמות לעלייה בסיכון לגידול בעצבים שבין אוזן למוח. עם זאת, המדענים הדגישו כי אינם יכולים לפסול אפשרות לסיכון כזה לאורך תקופה ארוכה יותר מעשר שנים.

ד"ר מנחם מרגליות, ראש תחום מדידות קרינה במרכז למחקר גרעיני בנחל שורק קבע בעבר בראיון לעיתון הארץ כי החרדה שהטלפון הסלולרי עלול לגרום סרטן היא מוגזמת. לטענתו, הניסיון הצבאי והאזרחי של שימוש במכשירי קשר הצמודים לאוזן הוא רב ולא התגלה קשר למחלת הסרטן.