חנות מדי קרינה וציוד נלווה


הצגת כל המוצריםצפייה בעגלה
עגלת הקניות שלך ריקה.

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
מאסר לעברייני הסלולר

הציבו לכם אנטנה מול המרפסת? מעכשיו יש לכם כתובת. תקנות שעליהן חתם השר להגנת הסביבה גדעון עזרא קובעות: מי שיציב מתקן סלולרי ללא היתר או בניגוד להוראות הבטיחות צפוי לעונש של עד חצי שנת מאסר ועשרת אלפים שקל קנס. מנהלי החברות הם שיישאו באחריות.

 

אסף זלינגר 23/9/2007, NRG

"אנו מרשיעים את הנאשם בעבירה של התקנת אנטנה ללא היתר, תוך הפרה של טווחי הבטיחות המוגדרים בחוק". את המשפט הזה עשויים לשמוע מנהלי החברות הסלולריות עם כניסתן לתוקף של התקנות החדשות של המשרד להגנת הסביבה למניעת קרינה בלתי מייננת. על פי התקנות ניתן יהיה להטיל קנס של עד 10,000 שקל ועונש של חצי שנת מאסר למי שיתקין אנטנה או קו חשמל בניגוד לחוק.

 

בשבוע שבער חתם השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, על התקנות החדשות, ולפיהן תיחשב התקנת אנטנה סלולרית בניגוד לחוק לעבירה פלילית שדינה עונש מאסר או קנס. עד כה מדובר היה בעבירה מינהלית בלבד שאינה גוררת עונש, אלא רק הסרה של האנטנה.

מעתה והלאה, התקנת אנטנה בתוך תחומי טווח הבטיחות שמגדיר החוק (לכל סוג של אנטנה טווח בטיחות שונה) תיחשב כעבירה לכל דבר, וכך גם אי ביצוע מדידות, פליטת קרינה ברמות הגבוהות מהתקן ואי-מילוי הנחייה של הפחתת רמות הקרינה. כל מפעילי האתרים פולטי הקרינה (אנטנות, קווי חשמל ותחנות רדיו) יחויבו לדווח על מיקומם המדויק של האתרים והאם הם עומדים בתקנות. הנתונים יועברו אל הרשויות המקומיות, כדי שיוכלו לוודא כי הם עולים בקנה אחד עם המציאות בשטח.

המשרד להגנת הסביבה יאכוף את התקנות החדשות, ויהיה מוסמך להגיש כתבי אישום נגד העבריינים.

 

ראש אגף רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, ד"ר סטיליאן גלברג, הדגיש כי העונשים לא יחולו על האדם שהקים אנטנה על גג ביתו, אלא על המנהלים של החברות הסלולריות שבהנחייתם הוקמו האתרים. "אנחנו מקווים שזה ירתיע אותם", אמר. "הדבר החשוב ביותר הוא שברגע שהעבירה מתקיימת אתה לא צריך להוכיח שהאדם התכוון לבצע עבירה. העבירה הינה מספיקה לצורך הפעלת העונש".

בנוסף קובעות התקנות כי רמת הקרינה המקסימלית ממתקני תקשורת סלולריים תעמוד על עשירית מהרמה המומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי. כדי לקבל היתר הקמה של אנטנה סלולרית או קו חשמל יחויבו מעתה חברות הסלולר וחברת החשמל לשלם אגרה למדינה. האגרות ישמשו כדי לממן את עלויות הפיקוח.

"אם לוקחים בחשבון את כל המתקנים של חברת החשמל, הרי שההיתרים יעלו לה כתשעה מיליון שקל בשנה", אמר ד"ר גלברג. "בכסף הזה, אם האוצר ייתן לנו את כולו, אנחנו מתכוונים לממן את הפיקוח, לצד מחקרים על השפעת הקרינה בישראל על האוכלוסייה".

בפורום לסלולריות שפויה בירכו את השר להגנת הסביבה, אך טענו כי הליך התקנת התקנות היה איטי מדי. "הנחת התקנות על ידי השר איננה מבטלת את הפגיעה והזלזול הבוטה בחוק על ידי משרדו, בעיכוב התקנות במשך כתשעה חודשים", אמר מנהל הפורום
אבי דבוש. "יחד עם זאת, אנחנו רואים בהנחת התקנות התקדמות בדרך להסדרת נושא הקרינה הבלתי מייננת בכלל, וקרינה ממוקדי שידור סלולריים בפרט".